יוני 15, 2012

האם אחיות יוכשרו למתן ייעוץ פסיכולוגי?

משרד הבריאות מעוניין לאפשר לאחיות בתי החולים להעניק טיפול פסיכולוגי ממוקד למטופלים, כך מדווח "זמנים בריאים" ב"ידיעות אחרונות", אך פסיכולוגים חוששים מזילות המקצוע. משרד הבריאות: "התוכנית מקצועית וראויה"
"לאחיות יש את הרגישות הנדרשת לטיפול"
אך לא כל אנשי בריאות הנפש מתנגדים ליוזמה. לדברי פרופ' משה קוטלר, יו"ר המועצה הלאומית לבריאות הנפש ומנהל המרכז לבריאות הנפש באר יעקב נס-ציונה, הוא עצמו ישמח לאפשר לאחיות להעניק טיפול ב‭CBT-‬ במרכז שאותו הוא מנהל.

"עמדתי האישית מאוד ברורה: אחיות בעלות ניסיון שעוברות קורס הכשרה יכולות להיות מטפלות מצוינות ב‭.CBT-‬ הן יודעות מניסיונן מה זה לטפל באנשים ויש להן את הרגישות הנדרשת. אני לא חושב שהטיפול צריך להיות שמור רק לפסיכולוגים ולפסיכיאטרים. טובת הציבור היא שיהיו מטפלים נוספים, על מנת שמטופל יוכל לבחור את הטוב ביותר עבורו.

"אני מכיר אישית אחיות שמטפלות ב‭CBT-‬ באופן פרטי. הן מצוינות ואני מפנה אליהן מטופלים. הצרכים בארץ לפסיכותרפיה גדולים ויש כיום בארץ בתי ספר מסודרים, אז אני לא רואה סיבה שהאחיות לא יורשו גם הן לטפל. אני מבין לליבם של המתנגדים, אך הם מסתכלים על התמונה בצורה צרה. אין פה זילות של המקצוע. אם לאדם יש ניסיון של שנים בעבודה עם מטופלים והוא מקבל הכשרה ראויה – אין לנו סיבות לחשוש‭."‬

לדבריו האשמה מוטלת על היעדר חוק פסיכותרפיה בישראל. ‭30"‬ שנה זה מונח במגירות, ועד היום לא הצליחו לגבש חוק שיקבע אחת ולתמיד מהי הכשרה מסודרת ומי רשאי לעסוק בתחום‭."‬

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "אכן ישנם גורמים רבים מקרב הפסיכולוגים שמתנגדים להכשרה שכזו לאנשי מקצוע מתוך מערכת הבריאות שאינם פסיכולוגים. בעבר דנה בנושא ועדה של המשרד שלא שללה הכשרה מסוג זה, אך גם לא ראתה לנכון להסדיר זאת. כיום ההכשרה מתקיימת, ונראה שהיא מוסיפה ידע נדרש לבעלי המקצוע.

לכתבה המלאה בYNET לחץ כאן