מרץ 11, 2015

היפנוזה בהפרעות אכילה

פרופ משה קוטלר ומומחים אחרים בתחום הפסיכיאטריה מוצאים קשר אפקטיבי בין הפרעות אכילה לבין היפנוזה. במאמר הבא נציג את עיקרי הטיפול ונסביר את הייחודיות

פרופ משה קוטלר

פרופ משה קוטלר

שלו

הפרעות אכילה מתייחסות בעיקר לאנורקסיה ובולימיה. על אף הבדלים משמעותיים בין שני סוגי המחלות, עדיין מדובר על תופעות הדרות בכפיפה אחת תחת ההגדרה של הפרעות אכילה. הסיבה לכך היא האופן בו מחלות אלו באות לידי ביטוי. אנורקסיה היא הפרעה של מניעת מזון במכוון המתאפיינת במצב גופני ירוד ובמשקל נמוך בצורה קיצונית, תוך הפסקת קבלת מחזור חודשי בקרב נשים ובעיות גופניות של שיעור יתר, חולשה, נשירה, יובש בעור ועוד. מנגד, בולימיה היא הפרעה המתאפיינת בהתקפי אכילה מאסיביים. חולי בולימיה נוטים להתנהגות מזיקה כגון הקאות, בליעת חומרים משלשלים והרעבה.

הפרעות אכילה מוגדרות כפגיעה משמעותית בהתנהגות המטופל הקשורה לצריכת מזון. הצורך בטיפול בהפרעות אכילה בקרב גברים ונשים בטווח גילאים רחב מעודד שימוש בהיפנוזה. זהו כלי טיפולי המיועד למצבים פסיכולוגיים ונפשיים. מומחים מסוגו של פרופ משה קוטלר ואחרים ממליצים לעיתים על ניצול היתרונות של היפנוזה לטיפול בהפרעות אכילה.

מהי היפנוזה?

אלו המאפיינים העיקריים של היפנוזה במהלך טיפול במצבים פיזיולוגיים ונפשיים שונים, לרבות הפרעות אכילה:

  • כניסה למצב של טראנס היפנוטי
  • הובלת המטופל למצב של מיקוד הקשב כלפי פנים
  • תחושה של המטופל לכך שהוא נמצא במצב שונה של מודעות
  • יצירת תנאים נוחים להתערבות סוגסטבילית ושכנוע בביצוע פעולות או מחשבות
  • הובלת המטופל לתכנים הנמצאים באיזור הלא-מודע

הטיפול בהפרעות אכילה קשה וממושך ולכן פרופ משה קוטלר ואחרים ממליצים על שימוש בהיפנוזה. ראשית, הגורמים להפרעות אכילה מגוונים ובאמצעות היפנוזה ניתן לחשוף אותם או להביאם לידי ידיעתו של המטופל. יש הפרעות אכילה הנוצרות כתוצאה מטראומות ילדות, דימוי עצמי נמוך, השפעות חברתיות שליליות והשפעות תרבותיות. שנית, קיים היבט גנטי לתופעות של הפרעות אכילה ולעיתים הן מופיעות בגיל ההתגברות או לחילופין נמשכות שנים ארוכות. קשה לשים את האצבע על נקודת ההתחלה של הפרעות אכילה מן הסוג הזה והשימוש בהיפנוזה מקל על תהליך הטיפול.

המלצות מומחים כמו פרופ משה קוטלר על טיפול בהיפנוזה

חשוב לציין כי המלצה על טיפול בהיפנוזה עבור מטופלים הסובלים מהפרעות אכילה ניתנת רק לאחר בדיקה מקיפה. יש לאבחן את התנהגות המטופל ולנסות למצוא עבורו שיטת טיפול אפקטיבית ומתאימה. טיפול בהיפנוזה להפרעות אכילה עשוי להועיל ולתרום עבור חולים עם תפיסת גוף מעוותת. במילים אחרות, במהלך טראנס היפנוטי וביצוע נכון של שיטות היפנוזה אפשר לשנות את התפיסות המעוותות ולאפשר למטופלים לראות את דימוי הגוף שלהם במצב תקין וכפי שהוא במציאות.

היפנוזה בהפרעות אכילה מתייחסת גם לגורמים הבלתי מודעים. היא מאפשרת למטופל התערבות ישירה ויכולה להשתלב עם פיקוח רפואי ודיאטני.

 

Posted by פרופ' משה קוטלר

יו"ר אגוד הפסיכיאטריה בישראל. מנהל המרכזים לבריאות הנפש באר יעקב – נס ציונה - מב"ן שב"ס, פרופ' מן המניין בפסיכיאטריה בבית הספר לרפואה אוניברסיטת תל-אביב ומשנה לדקאן (לחינוך רפואי) בפקולטה לרפואה, יו"ר המועצה הלאומית לבריאות הנפש, יו"ר החברה הישראלית לרפואת התמכרויות והיו"ר הנבחר של איגוד הפסיכיאטריה בישראל. בעבר כהן כראש מחלקת בריאות הנפש של צה"ל (אל"מ במילואים), כמנהל המרכז לבריאות הנפש בבאר-שבע, סגן דקאן בביה"ס לרפואה באוניברסיטת בן- גוריון וראש החוג לפסיכיאטריה באוניברסיטאות בן גוריון בנגב ותל-אביב.

View more posts from this author