אפריל 7, 2015

הפרעות נפשיות בזמן הריון

סובלות מהפרעות נפשיות בזמן הריון? כדאי שתדעו שאתן לא לבד. במאמר הבא נסביר מה מאפיין את ההפרעות הללו ונמליץ על טיפול מול פרופ' משה קוטלר ומומחים אחרים בתחום הפסיכיאטריה

נשים בכל רחבי העולם חוות סימפטומים העשויים להעיד על הפרעות נפשיות בזמן הריון. מלבד הקשיים המנטאליים, הפיזיים והביולוגיים, בגוף האישה מתרחשים שינויים הורמונליים משמעותיים. שינויים אלו לא יכולים אלא להשפיע בצורה כזו או אחרת על המבנה הנפשי. נשים בהריון צריכות לדעת שהן לא לבד במהלך התמודדות עם הפרעות נפשיות. מצד שני, הפרעות אלו זקוקות לטיפול ולכן כדאי להתייעץ עם מומחים מסוגו של פרופ' משה קוטלר מוקדם ככל האפשר.

מה מאפיין הפרעות נפשיות בזמן הריון?

אלו המצבים הפסיכיאטריים השכיחים המופיעים במהלך הריון:

  • דיכאון זמני או מתמשך והפרעות אכילה
  • הפרעות חרדה קלות או כבדות
  • פסיכוזות במהלך עירות ושינה

הנטייה בקרב אנשי המקצוע היא לאבחנת חסר של מצבים פסיכיאטריים בקרב נשים בהריון. התוצאה היא לעיתים מתן טיפול חסר, היות והסימפטומים מיוחסים להריון עצמו ולשינויים ההורמונליים. בנוסף, רופאים ללא ניסיון מתאים חוששים לתת תרופות שעלולות לגרום נזקים פוטנציאליים לעובר.

ההתמודדות של פרופ' משה קוטלר עם הפרעות נפשיות

ההתמודדות עם הפרעות נפשיות היא תלויית אבחון. זו סיבה נוספת להמלצה על פנייה לפרופ' משה קוטלר ואנשי מקצוע העוסקים בתחום הפסיכיאטריה. אין סיבה להתבייש מפני הופעת סימפטומים של הפרעות נפשיות לפני, בזמן או אפילו אחרי תום ההריון. הרופא נדרש לאבחן את סוג ההפרעה ורק לאחר מכן הוא בוחר טיפול מתאים:

א. דיכאון – התמודדות עם דיכאון כוללת פסיכותרפיה. זו שיטה המוכחת כיעילה מאוד והיא יכולה לשמש בתור אלטרנטיבה לנטילת תרופות. פסיכותרפיה המתבצעת בצורה נכונה מונעת תסמיני דיכאון כגון שינויים בדפוסי שינה, ירידה בתיאבון, רמות אנרגיה נמוכות וכן הלאה.

ב. הפרעות חרדה – כל סוגי הפרעות החרדה יכולות להיות מטופלות בזמן ההריון ולשפר את איכות החיים של נשים בטווח גילאים רחב. הפרעות חרדה נפוצות בקרב אימהות חדשות והן כוללות הפרעת פאניקה, הפרעה אובססיבית-קומפלסיבית ועוד. השיטות לטיפול במהלך הריון דומות לשיטות הנבחרות בלי קשר להריון: שילוב בין טיפול התנהגותי-קוגנטיבי וטיפול תרופתי.

ג. סכיזופרניה – המתווה של סכיזופרניה בקרב נשים בהריון מעט שונה ממאפייני ההפרעה אצל אנשים אחרים. חלק מהנשים חוות שיפור בתסמינים כאשר הן בהריון, אולם חלק מהנשים חוות דווקא תהליך של החמרה. מומחים ממליצים על טיפול בפסיכוזה במהלך ההריון היות ובלעדיו עשויות ההשלכות לגבי היילוד להיות חמורות. הטיפול כרוך לעיתים קרובות באשפוז של האם, במתן תרופות ולפעמים גם בטיפול באמצעות הלם חשמלי.

לסיכום, השיטות לטיפול בהפרעות נפשיות בקרב נשים בהריון כוללות שילוב בין גישות שונות. הדבר החשוב הוא להישאר ערים לתסמינים ולהתייעץ עם מומחים בכל התלבטות.

 

Posted by פרופ' משה קוטלר

יו"ר אגוד הפסיכיאטריה בישראל. מנהל המרכזים לבריאות הנפש באר יעקב – נס ציונה - מב"ן שב"ס, פרופ' מן המניין בפסיכיאטריה בבית הספר לרפואה אוניברסיטת תל-אביב ומשנה לדקאן (לחינוך רפואי) בפקולטה לרפואה, יו"ר המועצה הלאומית לבריאות הנפש, יו"ר החברה הישראלית לרפואת התמכרויות והיו"ר הנבחר של איגוד הפסיכיאטריה בישראל. בעבר כהן כראש מחלקת בריאות הנפש של צה"ל (אל"מ במילואים), כמנהל המרכז לבריאות הנפש בבאר-שבע, סגן דקאן בביה"ס לרפואה באוניברסיטת בן- גוריון וראש החוג לפסיכיאטריה באוניברסיטאות בן גוריון בנגב ותל-אביב.

View more posts from this author