מאי 28, 2014

מהו דיכאון אחרי לידה וכיצד תתמודדו איתו

מבין סוגי הדיכאון השונים, אין ספק כי דיכאון אחרי לידה הוא החמקמק והמורכב ביותר לזיהוי. מדוע? תופעה זו אמנם מוכרת כבר מאות שנים, אך דווקא הגילויים בשנים האחרונות, שופכים עליה אור חדש. בעבר, פטרו את התופעה של דיכאון אחרי לידה בעיקר בשינוי הורמונלי שהאישה חווה לאחר ההיריון או בחרדה מכך שנולד הילד הראשון. אולם אז התגלה כי יש גברים רבים שאף הם סובלים מדיכאון זה (וגופם לא עובר שינוי הורמונלי), ויש נשים רבות שחוות את הדיכאון לא עם הילד הראשון – אלא באחת הלידות הבאות, ואין חוקיות בנושא. עם זאת, אין ספק כי תופעה זו בכל זאת קיימת, והיא קשורה ככל הנראה לשינוי הקיצוני באורח החיים של ההורים, גם אם לא מדבור על הילד הראשון.

 

איך מטפלים בדיכאון?

טיפול קוגניטיבי-התנהגותי – סוג הטיפול הנפוץ ביותר לדיכאון אחרי לידה הוא טיפול זה. בטיפול הקוגניטיבי-התנהגותי מנסים להבין מדוע ההורים חשים תופעות של דיכאון, לחץ מוגבר, חרדה, ירידה בחשק המיני, עייפות כרונית ועוד תופעות נוספות – וכיצד מתמודדים עם התינוק החדש, ומפחיתים תסמינים אלו.
טיפול תרופתי – במידה ומדובר על דיכאון אחרי לידה שהוא מתמשך, אפשר בהחלט לשקול פניה לטיפול תרופתי. מדובר על שימוש בתרופות שהן נוגדות דיכאון, אשר כמובן מותאמים גם לנשים מניקות לאחר לידה, וכמובן גם לגברים.
ביקורי בית – באופן ספציפי לדיכאון שלאחר הלידה, ממליצים המטפלים גם על ביקורי בית שיש לערוך – גם מטעם הגורם המטפל, וגם דרך קרובי משפחה ובחרים קרובים, שההורים מעוניינים בחברם. הדבר מסייע מאד להתמודדות עם דיכאון אחרי לידה.
תזונה ושינה – מחקרים הוכיחו כי הורים אשר הקפידו מיד לאחר הלידה על תזונה בריאה ומאוזנת, לא הזניחו את גופם, והקפידו על שעות שינה – נטו באופן משמעותי פחות ללקות בתסמיני הדיכאון שלאחר הלידה.
לא צריך לפחד

מעל הכל – מודעות לסיכונים של הדיכאון שלאחר הלידה, והבנה כי שינויים שונים בהתנהגות יכולים להתרחש אחרי הלידה – דווקא הם גם מסייעים להפחתת הסיכוי ללקות בדיכאון אחרי לידה, כך שאתם יכולים להיות רגועים, ולדעת שבכל מקרה יש שפע פתרונות.