פברואר 4, 2015

מהי חוות דעת לצורכי הקמת צוואה?

פרופ' משה קוטלר הוא פסיכיאטר המוסמך לתת חוות דעת לצוואה. מטרת חוות הדעת היא לבדוק האם האדם שכתב את הצוואה כשיר ובריא מבחינה נפשית.

משה קוטלר

משה קוטלר

חוות הדעת עוזרת לאבחן האם תוכן הצוואה עולה בקנה אחד עם רצונותיו ובקשותיו של המצווה. חוות דעת לצורכי הקמת צוואה ניתנת עקב רצון בני המשפחה או בעקבות החלטה של בית משפט.

מתי כותבים חוות דעת לצורכי הקמת צוואה?

אלו הנסיבות הנפוצות בהן מתבצעת פנייה לפסיכיאטר עבור כתיבת חוות דעת לצורכי הקמת צוואה:

  • מצווה מעל גיל 70
  • כאשר המצווה סובל ממחלה כרונית גופנית או נפשית העלולה לגרום לשיבוש הדעת
  • בעת חשש לתופעות לוואי של תרופות
  • לאחר פגיעה מוחית
  • כאשר ישנו ספק באמינות הצוואה

פרופ' משה קוטלר כותב את חוות דעתו רק לאחר שהוא נפגש עם המצווה ועם בני המשפחה. מטרת המפגש היא לשלב בין טכניקות שונות לבדיקה ולהשתמש בשאלונים ובראיונות לצורך כתיבת חוות הדעת האמינה ביותר האפשרית.

למה מתייחס פרופ' משה קוטלר בעת כתיבת חוות הדעת?

איש מקצוע ופסיכיאטר מוסמך כמו פרופ' משה קוטלר נדרש להתייחס לשורה ארוכה של גורמים בבואו לכתוב חוות דעת. עליו לבחון את שפת הגוף של המצווה ואת אופן דיבורו. הוא חייב להתחשב בהיסטוריה האישית, התרופתית והמשפחתית ולברר האם בני המשפחה עשויים לגרוף רווח מסוים מאופי הצוואה הנוכחי. בנוסף, הפסיכיאטר משתמש בכל המידע הנמצא בידיו כדי לכתוב את חוות הדעת. הוא אוסף את המידע ומעביר את חוות הדעת לבית המשפט תוך נימוק לגבי מחלה או שיבוש דעת.

חוות דעת לצורכי הקמת צוואה היא בגדר המלצה עבור השופט. יש לה משמעות גדולה אולם השופט הוא זה שמקבל את ההחלטה הסופית והאחרונה.

 

Posted by פרופ' משה קוטלר

יו"ר אגוד הפסיכיאטריה בישראל. מנהל המרכזים לבריאות הנפש באר יעקב – נס ציונה - מב"ן שב"ס, פרופ' מן המניין בפסיכיאטריה בבית הספר לרפואה אוניברסיטת תל-אביב ומשנה לדקאן (לחינוך רפואי) בפקולטה לרפואה, יו"ר המועצה הלאומית לבריאות הנפש, יו"ר החברה הישראלית לרפואת התמכרויות והיו"ר הנבחר של איגוד הפסיכיאטריה בישראל. בעבר כהן כראש מחלקת בריאות הנפש של צה"ל (אל"מ במילואים), כמנהל המרכז לבריאות הנפש בבאר-שבע, סגן דקאן בביה"ס לרפואה באוניברסיטת בן- גוריון וראש החוג לפסיכיאטריה באוניברסיטאות בן גוריון בנגב ותל-אביב.

View more posts from this author