יולי 2, 2014

משה קוטלר מפרט על עבודתו של פסיכוגריאטר

אחד התחומים המרתקים ביותר בתוך עולם הפסיכיאטריה, הוא תחום הפסיכוגריאטריה. משה קוטלר, פרופסור מומחה בתחום הפסיכיאטריה ובעל התמחות משה קוטלרבפסיכוגריאטריה, מסביר מה המשמעות של ענף ייחודי זה. ענף הפסיכוגריאטריה מתמקד בהשפעות הנפשיות שעוברות על בני הגילה שלישי – אנשים אשר הגיעו לגיל מבוגר במיוחד, ועם הגיל החלו גם לחשוש שינויים משמעותיים במצבי הרוח ובמצבם הנפשי, לעתים עד לכדי הפרעות נפש של ממש. על פי משה קוטלר, יש להבין מה מייחד את הפסיכוגריאטריה, בתוך ענף הפסיכיאטריה.

מקרים השמורים לאנשים מבוגרים

  • התמודדות עם הזקנה – לפי פרופסור משה קוטלר, הפסיכוגריאטריה עוסקת לא פעם בסיוע לאנשים מבוגרים והתמודדותם עם הגיל שאליהם הם הגיעו. יש לזכור שגיל מבוגר מביא עמו לא פעם קשיים פיזיים משמעותיים, שינויים באורח החיים, והדבר אף יכול להוביל לא פעם להסתכלות לאחור, תחושה של הפסד, של חוסר מיצוי וכיו"ב – מה שכמובן מגביר את הסיכון להפרעות נפש.
  • אלצהיימר ודמנציה – מדבור על תופעות ומחלו תאשר נפוצות יותר בגיל מבוגר, ומביאות, מעבר לשינוי הרפואי, גם לשינוי התנהגותי משמעותי מאד בעולמם של המבוגרים. לפי משה קוטלר, הפסיכוגריאטר צריך לתת כלים טיפוליים תומכים הן למבוגר, והן למשפחתו, אשר מתמודדים ביחד עם המחלות הללו.
  • כשירות משפטית – נושא נוסף שבו הפסיכוגריאטר עוסק הוא בשאלת השכירות המשפטית. מאחר שאדם מבוגר מאד עלול לעתים לחוות קשיים בתפישת המציאות שלו, עולה לא פעם שאלת האחריות המשפטית שלו, והאם יש למנות עבורו אפוטרופוס – והפסיכוגריאטר בין השאר הוא שמכריע בסוגיה.
  • טיפול תרופתי – מאחר שפסיכוגריאטר כמו משה קוטלר הוא גם פסיכיאטר, הוא גם רשאי לרשום תרופות רפואיות להתמודדות עם השינויים בנפש ובמצבי הרוח, תוך התאמה כמובן לגיל המטופל וההיסטוריה הרפואית.

אתגרים עם פתרונות

הגיל המבוגר יכול להביא איתו לא מעט אתגרים משמעותיים מאד גם עבור המבוגר עצמו וגם עבור משפחתו. פניה לפסיכוגריאטר, יכולה כמובן להקל על המצב, ולאפשר לשמור על השגרה.

Posted by פרופ' משה קוטלר

יו"ר אגוד הפסיכיאטריה בישראל. מנהל המרכזים לבריאות הנפש באר יעקב – נס ציונה - מב"ן שב"ס, פרופ' מן המניין בפסיכיאטריה בבית הספר לרפואה אוניברסיטת תל-אביב ומשנה לדקאן (לחינוך רפואי) בפקולטה לרפואה, יו"ר המועצה הלאומית לבריאות הנפש, יו"ר החברה הישראלית לרפואת התמכרויות והיו"ר הנבחר של איגוד הפסיכיאטריה בישראל. בעבר כהן כראש מחלקת בריאות הנפש של צה"ל (אל"מ במילואים), כמנהל המרכז לבריאות הנפש בבאר-שבע, סגן דקאן בביה"ס לרפואה באוניברסיטת בן- גוריון וראש החוג לפסיכיאטריה באוניברסיטאות בן גוריון בנגב ותל-אביב.

View more posts from this author